יהודי תרקיה, מקדוניה ופירוט

מיקום בארץ:הר חורב
סוג:סוג אחר


תאור
יד ל-11,343, יהודי תרקיה, מקדוניה ופירוט, שנספו במחנה ההשמדה בטרבלינקה בשנת תש"ג (1943) זכרם ישמר לעד. אתר ההנצחה נמצא ביער בולגריה בהר חורב (ליד כפר מנחם).

בתחילת 1941 חתמה בולגריה על הצטרפותה ל"ציר" ובכך אפשרה למטוסי הרייך השלישי להפציץ את ערי יוגוסלביה משטחה ולהעביר גייסות צבא גרמנים דרך שטחה. כך נכבשה מקדוניה כבר בימי המלחמה הראשונים והועברה לשליטת בולגריה.
חיי היהודים הפכו הפקר. הם נלקחו לעבודות פרך, אך עד 11 במרס 1943 נראה היה שלא נשקפת להם סכנת השמדה. באותו היום, בשעות המוקדמות של הבוקר, נלקחו מבתיהם כל יהודי מקדוניה. הם הועברו למחנה איסוף שבמחסני הטבק " מונופול" בעיר סקופיה. רכושם נשדד והוחרם לטובת הבנק הלאומי הבולגרי. הם הוחזקו בסקופיה תחת שמירה קפדנית של החיילים הבולגרים. כעבור כ 10- ימים הכינו הבולגרים את המשלוח הראשון והעבירו אותו אל מחוץ
לגבולות מקדוניה. היהודים נמסרו לצבא הגרמני וזה הוביל אותם למחנה טרבלינקה. גורל דומה פקד גם שני משלוחים נוספים. בסוף חודש מרס 1943 נותרה מקדוניה ללא יהודים.
המעטים שנשארו בחיים היו אלה שמצאו מקלט באלבניה השכנה, שם שלטו האיטלקים. גם יהודי פירוט הגיעו לטרבלינקה, אומנם בדרך אחרת: הם הועברו לנמל לום שעל הנהר דאנובה, כמו גם כל יהודי תראקיה , הועמסו על אניות עד וינה ומשם ברכבות לטרבלינקה.
בזאת, תוך כ 20- יום, בא הקץ על יהדות מקדוניה עתיקת הימים.
(מתוך אתר "יד ושם", כתבה ג'ני לבל ז"ל)