שואה

מיקום בארץ:כפר סבא
אתר:בית הקברות העירוני
סוג:אנדרטה
אמן:אסתר אייזן
שנת הקמה:1990


תאור
האנדרטה היא קוביה מלבנית המתרחבת כלפי מעלה, המונחת על שני בסיסים, שהם עמודים תומכים המתרחבים כלפי מטה, כאילו בגלל העומס של הקוביה המונחת עליה. בחלל שנוצר בין שני העמודים יש שתי דלתות, מן הצד הקדמי והאחורי, העשויות מברזל: הן מחוברות על ידי צירים ויש להן סוגר. צורתן זו מזכירה את דלתות הקרמטוריום. בארבע פאות הקוביה כתובה המילה ש - ו- א -ה. פאת פאת האות ש, מייצגת את קריאת 'שמע': "שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד" (דברים, ו: ד).

פאת האות ו מייצגת את מצוות ה'זכור' וחובת העברת הזיכרון מדור לדור: וכתוב "ושננתם לבניך ודברת בם" (דברים, ו: ז). פאת האות א, קיר החזית של האנדרטה, מייצגת את ההשמדה ובה תיאור של דמות אדם בבגד פסים, לבושם של אסירי המחנות שידיו מושטות לצדדים. ראשו מגולח ומורכן, פניו מוסתרים, ומסביב לראשו מתמר עשן. ידו הימנית נוגעת בעמודי גדרות התיל של מחנות ההשמדה, וידו השמאלית בקרון הרכבת שהובילה המוני בני אדם, כמו אלה המתוארים לימינו, ליעדם האחרון.

מתוך קרעים, עולים מספרים שנשאו על זרועם הקרבנות המומתים, והם מרחפים כמו נשמות העולות וזועקות ממעמקים. פאת האות ה מוקדשת לגבורה. מידע נוסף: את הקמת אנדרטת יזם אריה פינקרט, נשיא לשכת ארגון בני ברית בכפר סבא, וההקמה מומנה על ידי ארגון בני ברית, עירית כפר סבא, חברה קדישא בעיר ומפעל המים כפר סבא