האליץ

מיקום בארץ:תל אביב- קרית שאול
מיקום הקהילה:גאליציה המזרחית, פולין
סוג:אנדרטה


תאור
אוכלוסייה יהודית לפני השואה: 900 יהודים ב-1941

ראשוני היהודים התיישבו בהאליץ' במאה ה-15. המניע להתיישבות היה כלכלי, בהאליץ' היו אפשרויות רבות למסחר. היישוב היהודי התקיים באופן רציף, אך לא גדל והתפתח עד לתחילת המאה ה-20, אז חווה היישוב התפתחות וגדילה בכל התחומים: פוליטיקה, תרבות חינוך וכמובן כלכלה. בשנות העשרים של אותה המאה, עם זאת, היגרו יהודים רבים אל מחוץ לעיר בגלל הנזק הכלכלי שנגרם לה במהלך מלחמת העולם הראשונה.
בהאליץ' המשיך להתקיים עד לתחילת המאה ה-20 הויכוח בין הרבנים לבין הקראים. זהו אולי הפרט הייחודי ביותר בהיסטוריה של הקהילה. האליץ' הייתה העיר היחידה בגאליציה שבה המשיכה להתקיים העדה הקראית. למעשה התקיימו בהאליץ' שתי קהילות של יהודים, קהילה רבנית וקהילה קראית. רק בתחילת המאה ה-20 הוכרע הויכוח, כאשר ההתבוללות גרמה להתפרקות מוחלטת של העדה הקראית.
הפעילות הציונית בהאליץ' התחילה עוד במאה ה-19. התנועה החזקה ביותר בקרב הקהילה הייתה "הציונים הכלליים". גם תנועת "המזרחי" הציונית-דתית זכתה לתמיכה גדולה.
עד היום לא ידוע מה אירע בהאליץ' בימי מלחמת העולם השנייה, אך ידוע בוודאות כי כמעט כל הקהילה נרצחה על-ידי הנאצים ביערות סמוכים או נשלחה למחנות השמדה.