יד לילד

מיקום בארץ:ירושלים- יד ושם
אתר:יד ושם
סוג:אתר הנצחה
אמן:משה ספדיה
שנת הקמה:1987
קישורים:
אתר יד ושם


תאור
האתר הוא יד זכרון למאה וחמישים ריבוא ילדי ישראל שנספו בשואה. על הגבעה לצד הכניסה וברחבת הכניסה ניצבות קבוצת עמודים לבנים קטועים בגבהים שונים, המסמלים את הילדים שחייהם נגדעו בגילים השונים. בהמשך יש פרוזדור צר מקורה בשש קורות המרמזות לששת מילון היהודים שנספו בשואה, ועל הקורה הקדמית יש כתובת: "'נר ה' נשמת אדם...' משלי פרק כ, פסוק כ"ז".

דלת הברזל בהמשך מובילה לחדר חשוך ובו תלויים תצלומי דיוקן של תשעה ילדים, המשתקפים בקיר הזכוכית מוכפלים ויש תחושה שהם מייצגים מספר גדול של ילדים. בהמשך נכנסים אל חדר חשוך אשר במרכז החלל שלו, תא זכוכית ובו חמישה נרות שהלהבות שלהם משתקפות בקירות הזכוכית ובמערכת מראות בתקרה וברצפה, יוצרים הרבה נקודות אור זוהרות ונותנים תחושה עזה של אינסופיות. נצנוצי האורות במרחב אינסופי זה יוצרים תחושה שאנו מוקפים בשמים זרועי כוכבים. המבקר הולך בשביל סביב תא הזכוכית, והתחושה היא כאילו הולכים על גשר מרחף.
ברקע שומעים צלילי מנגינה נוגה הנשמעת כקינה וקולות הקוראים בעברית, באנגלית וביידיש את שמותיהם, גילם ומקום מוצאם של ילדים שנספו בשואה. שמות הילדים והפרטים עליהם נלקחו מ'דפי עד' שנאספו ב'היכל השמות' ביד ושם. עצם הקראת השמות מחיה מחדש את הקרבנות ומחזירה לכל אחד מהם את זהותו שאבדה.

מידע נוסף: הוקם בתרומתם של אברהם ואדיטה שפיגל מבוורלי הילס, קליפורניה, לזכר בנם עוזיאל הי"ד שנספה באושוויץ בשנת תש"ד