77 מיליון דולר עבור שירותי רווחה לניצולים

ועידת התביעות סיימה ביום ה-10 במארס 2010 בהצלחה את שיחות המשא ומתן השנתי שלה עם ממשלת גרמניה. בעקבות דרישתה של ועידת התביעות הסכימה ממשלת גרמניה להעביר בשנת 2010 סך של 77 מיליון דולר עבור שירותי רווחה חיוניים לניצולי שואה קשישים ונזקקים בכל רחבי העולם. סכום זה מהווה גידול של 85% מהסכום שניתן ב-2009, שעמד על 42 מיליון דולר.

עד כה מימנה ועידת התביעות את התשלום לטיפול בניצולי שואה נזקקים על ידי ניהול עשרות אלפי תביעות להחזרת רכוש יהודי במזרח גרמניה אשר בגינו לא הוגשו תביעות יורשים במועד. לאור הגידול בצרכיהם הרפואיים הדחופים של ניצולי השואה המזדקנים, והידלדלות מקורות המימון האמורים לעיל גדל הצורך במימון מסוג זה. לפיכך דחקה ועידת התביעות בממשלת גרמניה לספק את המימון, כדי שהניצולים יוכלו לקבל את הסיוע שיאפשר להם להישאר בבתיהם, נושא החשוב מאוד עבור רבים.

את הכספים שמעבירה ממשלת גרמניה מקצה ועידת התביעות לארגונים בכל רחבי העולם המסייעים לניצולי שואה יהודים. המימון מאפשר הרחבת מתן שעות סיעוד ביתי, רכישת תרופות, מזון ועוד. מידע על ארגונים אלה נמצא באתר ועידת התביעות, http://www.claimscon.org/.

במו"מ עם ממשלת גרמניה הסכימה זו גם לדרישות הבאות של ועידת התביעות, כולל: ניצולי שואה ממערב אירופה ועידת התביעות הצליחה לשכנע את משרד האוצר הגרמני לאשר תשלומים חודשיים מקרן סעיף 2 לכ-1,300 ניצולי שואה שהיו אזרחי מדינות מערב אירופיות מסוימות בעת שנרדפו, ובזמן ההסכם העולמי בין גרמניה לבין מדינות המוצא שלהם. על פי הקריטריון של ממשלת גרמניה לא ניתן היה לאשר תשלומים לניצולים אלה אם כתוצאה מהסכמי המדינות עם גרמניה לאחר המלחמה, הם קיבלו פיצוי ממדינות המוצא שלהם. כיום לאחר דרישה נמרצת של ועידת התביעות שונה הקריטריון וכתוצאה ישולמו להם במהלך 10 השנים הקרובות כ – 36 מיליון יורו.