מרכז הארגונים בפורום השואה הבינלאומי 23.1.2020

בפורום השואה הבינלאומי ביד ושם נטלו חלק, לצד ראשי מדינות, נשיאים ומלכים 64 ניצולי שואה במסגרת משלחת של מרכז הארגונים של ניצולי השואה. בשם הניצולים נשאה דברים שרה לייכט, ניצולת שואה בת 91 אמרה: "אני מאוד מתרגשת שכול מנהיגי העולם הגיעו לומר לא לאנטישמיות. זה יוצא מהכלל, אני מקווה שייצא מזה משהו טוב, משהו מועיל, איזשהו פתרון לשנאה. אני משתדלת להישאר שפויה, כי אני טוענת שאת מה שהיה אי אפשר לשנות. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, אבל אני יכולה לשנות את ההווה. יש לי נינים ובית יפה, ויש לי סיבה לחיות ואני אוהבת את ירושלים. אולי זה בגלל המצפון שלהם שהם באים לכאן, אבל אני אגיד משהו לא יפה: איפה הם היו ב-1944? הם לא ראו את הארובות הפולטות עשן שחור? מה חשבו ששורפים שם!?".

אבוקת זיכרון הודלקה על ידי ניצולות השואה, רוז מוסקוביץ' מארה"ב, וקולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל.

 

הפורום העולמי החמישי התקיים ביד ושם בירושלים ב-23 בינואר 2020 בחסות נשיא מדינת ישראל ראובן (רובי) ריבלין. הכינוס נערך לקראת יום השנה ה-75 לשחרור אושוויץ ויום הזיכרון הבינלאומי לשואה, כמו גם על רקע העלייה בתופעת האנטישמיות.

בפורום השתתפו מנהיגים מכ-45 מדינות מלבד נשיא מדינת ישראל, בהם: 26 נשיאים ובתוכם נשיאי גרמניהצרפתרוסיהאיטליהקרואטיהמונטנגרוסרביה ואוסטריה; ארבעה מלכים ובתוכם מלכי ספרד ובלגיה, הדוכס הגדול של לוקסמבורגסגן נשיא ארצות הברית; שני יורשי עצר ובתוכם יורש העצר של בריטניהנסיך ווילס ויורש העצר הנורווגי; המושלים הכלליים של קנדה ואוסטרליה; ארבעה ראשי ממשלות, ביניהם ראש ממשלת מונקו ודנמרק; שלושה ראשי פרלמנט ובתוכם יושבת-ראש בית הנבחרים האמריקאי ויו"ר הפרלמנט הבלארוסי; קרדינל מקריית הוותיקן שמשמש כנציג הכס הקדוש לענייני היהודים; וכן נשיאי הפרלמנט האירופיהמועצה האירופית והנציבות האירופית. בכך היה הפורום אחד ממפגשי הפסגה הגדולים בתולדות מדינת ישראל