שלט הנצחה לזכרו של אוסקר שינדלר, חסיד אומות העולם, הוצב ב"מרתף השואה"

ביום הזיכרון הבינלאומי בינואר 2018 התקיים טקס יוצא דופן ב"מרתף השואה" שבהר ציון, ובמהלכו הוסר הלוט מעל שלט לזכרו של אוסקר שינדלר, שהציל 1,200 יהודים בתקופת השואה. על השלט נכתב: "זכרון עולם לאוסקר שינדלר 1974-1908 חסיד אומות העולם "המציל הבלתי נשכח של 1200 יהודים נרדפים". את הנצחתו של חסיד אומות עולם במקום זה יזמו חיים צ'סלר, מייסד "לימוד", ועידת התביעות ו"מצעד החיים".

מימין: הרב מנהחם הכהן, שלמה גור, חיים צ'סלר, האב אלברטו, הרב יצחק גולדשטיין, לילי הבר

קודם להסרת הלוט עלו עשרות ניצולי שואה יחד לקברו של אוסקר שינדלר שבבית הקברות הנוצרי בהר-ציון והניחו אבנים על המצבה לזכרו. הרב גולדשטיין נשא את תפילת "אל מלא רחמים" לזכרו, ולילי הבר, שאביה יעקב לזר ז"ל, אחיו ואחותו, היו בין 1200 היהודים שניצלו אמרה כי בזכותו של אוסקר שינדלר זכו בחיים לא רק 1200 היהודים שהציל בתקופת השואה, אלא היום חייבים לו למעלה מעשרת אלפים אנשים את חייהם – צאצאיהם של אותם ניצולים.

כל המשתתפים התאספו ב"מרתף השואה", שהוא מקום ההנצחה הראשון לנספי השואה שהוקם עוד בשנת 1949, על ידי השרידים שהגיעו לישראל, ובדבריו אמר חיים צ'סלר כי למרתף השואה הובא אפר של מאות אלפי יהודים שנרצחו ובאירוע שהתקיים במקום לפני כמעט 70 שנה נכחו רבע מיליון אנשים, שהם כ-40% מכלל הישוב היהודי בארץ.

לזכר ששת המיליונים הודלקו נרות זיכרון על ידי נציגת ניצולי אוסקר שינדלר, לילי הבר; נציג הכנסיה הפרנציסקנית, הרב אלברטו; סגן נשיא ועידת התביעות, שלמה גור; יו"ר "מצעד החיים", ד"ר שמואל רוזנמן, הרב הראשי לשעבר של יהדות רומניה, הרב מנחם הכהן; ויו"ר מרתף השואה, הרב יצחק גולדשטיין