צדיק בדורותיו- אברהם גרין

בתורה נזכר אדם אחד בלבד אשר נשא את השם נח, ועליו נאמר "נח איש צדיק תמים היה בדורותיו". נח בן למך בן מתושלח היה דור עשירי לבריאת העולם וכבר אז היה העולם רווי שחיתויות, "כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ". ה' רגז וחשב להרוס את כל אשר ברא, "אמחה את האדם אשר בראתי מעל פני האדמה". אבל ה' הוא אל רחום וחנון ולכן, מחד – הביא מבול על העולם, אך מנגד, הוא ביקש לקיים את הבריאה ולהמשיך אותה. לכן בחר בנח כדי שיבנה את התיבה – תיבת נח, אשר באמצעותה ימשכו החיים. למה דווקא נח? שכן "ונח מצא חן בעיני ה'", בשל צדיקותו ותמימותו. לכן נבחר לתפקיד המכובד והחשוב.

כמו נח המקראי, גם נח פלוג יכול להיחשב כצדיק. בתקופה זו, כשכל אחד דואג לעצמו ולביתו, תרם נח מסגולותיו והשקיע את זמנו, מרצו ולעתים אף את כספו, משך עשרות שנים, בפעילות למען ניצולי השואה. הוא פעל למענם אצל הממשלה, בכנסת ובמוסדות נוספים בישראל, ומחוץ לישראל – בארצות אירופה השונות כגון גרמניה, אוסטריה, צ'כיה, פולין, ובמיוחד בועידת התביעות בניו יורק. בפעילויותיו אלה השיג נח הישגים רבים ומשמעותיים למען הניצולים. ניצולים רבים מקבלים פיצויים או שיפרו את תנאיהם הודות לפעילותו של נח. בשנים האחרונות פעל נח רבות בועדת אושוויץ המורחבת ואף נבחר כיושב ראש ועדת אושוויץ הבינלאומית.

התארים בהם נשא נח, ובכלל זאת יו"ר מרכז הארגונים, תרמו להישגים הרבים אותם הוא השיג. ואולם יותר מכל השיג נח את הישגיו בזכות נועם הליכותיו והידע הרב שהיה לו בתחומים השונים בהם פעל.
הכרתי את נח לפני למעלה מעשרים שנה, ומאז נמצאנו בקשר, תחילה בהתאחדות יהודי פולין ובהמשך כחברי הוועד המנהל של מרכז הארגונים, כחברים בוועדות השונות וגם עקב פעילותו להחזקת מחנה אושוויץ, נושא הקרוב לליבי. במיוחד אהבתי והתרשמתי מהשיחות האישיות הרבות שקיימנו בינינו, בהן למדתי על פעילויותיו הרבות והמגוונות של נח, ואף הכרתי את נח האדם.
מעטים כמותו הכרתי בכל פעילותי הציבורית, הנמשכת עשרות שנים. נח יחסר לי מאוד.
היה אדם ואיננו עוד. יהי זכרו ברוך.

אברהם גרין,
יו"ר ארגון יוצאי זגלמביה