יצחק פרלמוטר – שורד שואה ומשחרר ירושלים ב 1967

היום אנו מציינים את יום ירושלים, 50 שנה לשחרור העיר העתיקה. ניצול השואה יצחק פרלמוטר נלחם בקרב על חלקה הדרומי של העיר. הוא סיפר לנו את סיפור הישרדותו בשואה ומלחמת ששת הימים.

אנו גאים לחלוק עמכם את סרטון הווידאו "מעבדות לחירות", סיפור זיכרונותיו של יצחק בהונגריה תחת כיבוש הנאצים, הגעתו לישראל וחלקו במלחמת ששת הימים. יצחק היה במחנה כפייה בצעירותו, אך הפך ללוחם למען החירות היהודית כאיש צעיר. כמו ניצולי שואה רבים, הוא סייע בהקמת מדינת ישראל עבור הדורות הבאים.

https://www.youtube.com/watch?v=FaxrN1B4fUM&feature=youtu.be

"הר הבית בידינו!" קרא אלוף משנה מוטה גור בקשר ב-7 ביוני 1967, והכריז שצבא ההגנה לישראל שיחרר את ירושלים וכי "הר הבית בידינו".

היה זה ביום השלישי של מלחמת ששת הימים, כ"ח באייר, הידוע כיום ירושלים. היום אנו מציינים 50 שנה בלוח השנה העברי מאז שצה"ל נכנס לעיר העתיקה והחזיר אותה לשליטה ריבונית יהודית בפעם הראשונה לאחר 2000 שנה.

ניצולי שואה רבים מילאו תפקיד מכריע בכוחות הלוחמים של ישראל בעשורים הראשונים לקיומה, בכלל זה גם במלחמת ששת הימים. יצחק פרלמוטר היה אחד מהם.

יצחק, שנולד בהונגריה ב-1935, שרד עבודת פרך עם אמו ואחותו בעקבות הפלישה הנאצית להונגריה במרץ 1944. הוא הגיע לחיפה ב-1946, ושר התקווה עם נוסעי אניית המעפילים כשהתקרבו לחוף. אך הוא מיד נשלח, יחד עם אחותו, למחנה מעצר בקפריסין על ידי הצבא הבריטי. כעבור תשעה חודשים, באוגוסט 1947, הם הגיעו לפלשתינה.

יצחק התגייס לצה"ל לאחר שסיים את לימודי בית הספר התיכון ב-1951. ביוני 1967, יחידת המילואים של יצחק נקראה לשחרר את השטחים הדרומיים של ירושלים. מאוחר יותר הם נכנסו לעיר העתיקה, אסירי תודה על ניצחונה של ישראל.

אנו גאים שהשגנו הכרה של ממשלת גרמניה בסבל שעבר על יצחק בימי המלחמה באמצעות פיצויים, אך בסופו של דבר, יצחק הוא מקור השראה עבורנו.

אנא שתפו את סיפור גבורתם של יצחק וניצולי השואה:

www.facebook.com/ClaimsConference

ביו-טיוב:

https://www.youtube.com/watch?v=FaxrN1B4fUM&feature=youtu.be